Deník

TRÉNINKOVÉ KEMPY JFA

"Nauč se trénovat tak, aby si uměl trénovat v domácím prostředí!"

Jihočeská fotbalová akademie pořádala na přelomu července a srpna tréninkové kempy pro mladé hráče fotbalu. Rekordní účast, čítající přes 70 chlapců, svědčí o narůstající popularitě těchto akcí a součastně potvrzuje , že vydat se cestou všestranného rozvoje sportovce je dobrou volbou.

Unikátní koncepci, která vznikla na základě spolupráce odborníků z takových odvětví, jako profesionální trenérství, atletika a fyzioterapie, spolu s bohatými hráčskými zkušenostmi, využili jak hráči z České republiky (SK Slavia Praha, SK Dynamo ČB, FC Písek, SKP, Protivín, Borek, Hrdějovice, Prachatice, Lhenice, Hradiště, Jindřichův Hradec, Bavorovic, Jihočeská fotbalová akademie, Blatná, Č. Dvory, Třeboně a Dobré Vody), tak i ze zahraničí (Žilina a Československá fotbalová akademie). Zajímavostí je, že se obou kempů zúčastnil Dominik Topolský (Fulham FC), který využil možnosti individuální péče zejména při zdokonalování dynamické fáze pohybu, orientace v prostoru a rozvoje koordinačních schopností.

O rozvoj hráčů se starali zkušení trenéři: Petr Čížek (šéftrenér přípravek SK Dynamo ČB), který zde byl i proto, aby si vybral vhodné hráče a trenéry do svého klubu. Vojtěch Svoboda (JFA) se postaral o fyzioterapeutické rady, které hráčům pomůžou k lepšímu odstranění svalových dysbalancí a prodloužení hráčské kariéry. Pavel Požárek (JFA) se zaměřoval na balanční a core trénink, Pavla Kohoutová (JFA) nastavila u každého hráče správnou techniku běhu, Michal Korbel (JFA) rozvíjel zábavnou formou průpravné hry, Honza Satrapa (JFA, Písek) zdokonaloval brankářské dovednosti, David Löbl (JFA) testoval silové předpoklady. Jako asistenti vykonali dobrou práci mladí hráči, bratři Tomáš a Matyáš Bartošové (Roudné a Dobrá Voda).

Devízou zúčastněných trenérů není pouhá zkušenost, ale společný inovativní přístup k práci s mládeží, který tyto kempy odlišuje od běžně nabízených.

Koncept, na jehož základě byl trénink postaven, byl vytvořen speciálně pro práci s dětmi. Hráči čerpali zkušenosti z jednotlivých tréninků Coerver coaching, Fotbalová tabata, balanční trénink a atletický trénink. Dlouhodobá práce s dětskými svěřenci ukazuje, že je nutné v tréninku udržet prvek zábavy, takže si nadšení hráči odváželi zážitky jako například "Naymarova noc", což je trénink v nočních hodinách na rytmickou hudbu,"Ronaldův budíček" v podobě studené sprchy v ranních hodinách a další. Tréninkové jednotky byly každý den otevřeny veřejnosti, takže je jezdili sledovat rodiče i trenéři z jednotlivých klubů. Z tréninkových jednotek se připravuje video, které může inspirovat ostatní trenéry k zábavnému a smysluplnému tréninku dětí.

Hráči odjížděli příjemně unaveni a motivování k domácímu tréninku, který je může posunout zase o kousek blíž k jejich snu. Za vše hovoří slova jedné ze spokojených maminek: "Ráda bych vám poděkovala za 4 úžasně strávené dny. Takhle by se dítě mělo vracet ze soustředění domů.

Za trenérský a organizační tým shrnul průběh kempů předseda akademie a trenér v jedné osobě Petr Požárek.